Risk Temelli Düşünme
Risk Temelli Düşünme

Risk Temelli Düşünme

İş hayatının, daha özel olarak, ISO 9001:2015 kalite sistem standardının bize öğrettiği, daha doğrusu, bizim öğrenme fırsatı bulduğumuz risk temelli düşüncenin, geri planda çok farklı tecrübelerden ve çıkarımlardan geldiği anlaşılıyor.

Hayatın herhangi bir alanında, insanın kendini, geleceğini korumak ya da temin etmek için, hayatta kalması, başına kötü bir şey gelmemesi gerekiyor. Daha bilimsel bir ifadeyle, karşılaşacağı riskleri bilmesi ve buna göre önlem alması gerekiyor.

Daha özele inecek olursak, hayatta her türlü hedefimizin, planımızın ya da kararımızın, olası iyi ve kötü sonuçlarını tartmamız, sonraki olası ihtimalleri göz önüne almamız, buna göre karar vermemiz ve gerekirse değişikliğe gitmemiz, başarı şansımızı yükseltiyor. Bunun bir yönü de, planlardaki risklerin tespiti ve gerekli önlemin alınması.

Bahsettiğimiz herhangi bir eylemimiz için riskleri değerlendirmek, o konuyla ilgili, o konuya özgü bilgi ve tecrübeleri gerekli kılıyor. Daha somut bir ifadeyle, riski hesaplamak için, bilgi gerekiyor, riski iyi görmek ve gereğini yapmak için bilgi veya tecrübe sahibi olmak şart.

Peki hiç bilmediğimiz, tecrübe etmediğimiz bir alanda, bu tür bir risk analizi nasıl yapabiliriz?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *